Wiosenny Zjazd Prezesów i Animatorów MI w Niepokalanowie 2013
Dodano 25.04.2013r. przez: Elżbieta
Oto relacja ze Zjazdu Prezesów i Animatorów Rycerstwa Niepokalanej zaczerpnięta ze strony niepokalanow.pl:

"W piątkowe popołudnie 12 kwietnia 2013 r. w Niepokalanowie rozpoczął się Wiosenny Zjazd Prezesów i Animatorów Rycerstwa Niepokalanej, któremu towarzyszył temat:"Zadania i możliwości ewangelizacyjne Rycerstwa Niepokalanej". Spotkanie rozpoczął w sanktuarium św. Maksymiliana powitaniem i zawiązaniem wspólnoty prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej o. Stanisław Piętka, zaraz potem uroczystej Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił O. prowincjał Wiesław Pyzio. Piątkowy wieczór został ubogacony spektaklem o męce św. Maksymilianaw wykonaniu braci z Niepokalanowa pt. "...i każdą łzę otrze Bóg z ich oczu...", w oparciu o teksty Kazimierza Brauna.

Sobota, 13 kwietnia, dzień poświęcony Matce Bożej, zgromadzeni rycerze Niepokalanej rozpoczęli od odśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP w sanktuarium św. Maksymiliana. Dwie konferencje wygłosił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski: "Maryjne oblicze nowej ewangelizacji" i "Potrzeba odważnego kultu maryjnego". Jak bardzo aktualne są to tematy potwierdziła dyskusja i pytania zadawane prelegentowi.

Po obiedzie zgromadzeni na Zjeździe prezesi i animatorzy udali się na cmentarzyk zakonny, by złożyć wieniec i zapalić znicze na grobie śp. br. Innocentego M. Wójcika, tam odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Sobotnie popołudnie Zjazdu wypełniły relacje i wiadomości z Centrum Międzynarodowego, zredagowane przez o. Piotra Cubera - członka Zarządu Międzynarodowego, przedstawił ks. Jacek M. Pędziwiatr - asystent kościelny diecezji bielsko-żywieckiej.

Prezes Narodowy MI odczytał list zwołujący Wyborcze Zgromadzenie Międzynarodowe MI, które odbędzie się w dniach 13-19 października 2013 r. w Rzymie, oraz ogłosił przesuniętą datę jesiennego Zjazdu Prezesów i Animatorów na dni 10-13 października 2013 r.

O. Ryszard Żuber zaprezentował "Miles Imaculatae" - międzynarodowy kwartalnik dla prezesów i animatorów, zachęcając do prenumeraty i wykorzystywania materiałów w nim zawartych. "Miles" - jak mówił - ma służyć pogłębieniu formacji w duchowości MI i św. Maksymiliana, jego naukowe treści przekazywane są w zwięzłej i przystępnej formie. O. Stanisław Piętka, Prezes Narodowy wyraził wielką wdzięczność za wkład i zaangażowanie o. Ryszarda Żubera w zredagowanie "Milesa" w wersji polskiej, którego 2 numery właśnie zostały oddane.

O. Stanisław poinformował o rekolekcjach, które będą odbywać się w Niepokalanowie Lasku, zwłaszcza nowe rekolekcje dla chorych z chorobą nowotworowa.

O. Grzegorz M. Szymanik i s.Teresa M. Michałek przedstawili najbliższe inicjatywy dla młodzieży w Rycerstwie (comiesięczne dni skupienia w Niepokalanowie Lasku i Białymstoku, RAMI, MaxFestiwal, Zjazd MRRN, Zjazd Rodzin, rekolekcje dla młodzieży i niepełnosprawnych).

Ks. Krzysztof Jeziorowski - asystent kościelny diecezji częstochowskiej, mówił o zbliżających się różnych rocznicach i obchodach w Wąsoszu.

Ks. Jacek Pędziwiatr zapraszał na Dni Kolbiańskie do Harmęże w dniach 19-21 kwietnia 2013 r.

Krótko swoje inicjatywy zaprezentowały wspólnoty ze Strachociny, Opoczna, Mszczonowa, Mieleca, Bełchatowa, Baszczyna i najmłodszej wspólnoty MI z Radomska.

Na koniec o. Zygmunt Tomporowski zapraszał na wspólną pielgrzymkę do Rzymu w dniach 13-22 lipca.

Sobotniej Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Jacek M. Pędziwiatr. Bardzo mocno podkreślił potrzebę odpowiedzi na Boże wezwanie - powołanie do bycia rycerzem Niepokalanej, aby traktować Rycerstwo jako "mój stan w Kościele".

Wieczorem uczestnicy Zjazdu obejrzeli film "Fatima. Trzynasty Dzień" oraz zakończyli dzień różańcem i Apelem Jasnogórskim prowadzonym przez o. Zygmunta Tompotowskiego.

Wiosenny Zjazd Prezesów i Animatorów zakończyła uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Maksymiliana, której przewodniczył i Słowo Boże powiedział asystent narodowy MI i gwardian Niepokalanowa o. Mirosław Bartos. Na zakończenie ponowiono Akt poświęcenia się Niepokalanej i odśpiewano Hymn Rycerstwa Niepokalanej "Niesiemy sztandar"."