XII Dni Kolbiańskie w Harmężach
Dodano 27.04.2013r. przez: Elżbieta
Oto relacja z przebiegu XII Dni Kolbiańskich prosto z Harmęży:

"To już historia – XII Dni Kolbiańskie mamy już za sobą. Czy udane? Chyba tak. Biorąc pod uwagę rekordowo dużą liczbę uczestników, którzy zakotwiczyli w Harmężach na całe trzy dni oraz tych, którzy przybyli jedynie na wybrane punkty programu, trzeba stwierdzić, że były udane.

A co z nich zostanie? „Po owocach ich poznacie” – zwykł był mawiać Pan. Owoce minionego spotkanie powinny być dorodne, biorąc pod uwagę chociażby zaproponowaną tematykę.

W ogłoszonym przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary, temat XII Dni Kolbańskich wzywał do czynów: „Wiara bez uczynków martwa jest…” Podczas spotkania nikt nie polemizował ze stwierdzeniem św. Jakuba, przeciwnie, każdy kolejny prelegent starał się udowodnić zasadność postawionej w temacie tezy przytaczanymi przykładami.

Wędrówkę po drogach wiary rozpoczęliśmy z ks. Jackiem Pędziwiatrem – redaktorem naczelnym radia Anioł Beskidów, który posiłkując się prezentacją multimedialną, opowiadał historie życia ludzi zawierzenia Starego Testamentu. Dobrze, że skończył na osobie Maryi, gdyż o Niej właśnie traktował kolejny wykład: ks. dr hab. Adama Rybickiego. Sam prelegent złożony chorobą nie mógł przybyć, przesłał jednak przygotowany wcześniej tekst w którym ukazał Matkę Pana jako przewodniczkę na drogach wiary. Kolejny krok na tej drodze pomógł nam uczynić o. dr Andrzej Gutkowski z Krakowa, próbując swoim patrologicznym spojrzeniem przybliżyć nam wspólnotę Kościoła Pierwszych Wieków –przykład wiary żywiołowej i ekspansywnej.

Redaktor Brygida Grysiak, czerpiąc ze swojego życiowego doświadczenia, próbowała pokazać nam, jak być człowiekiem wiary w niewierzącym świecie. Czyniła to bardzo przekonująco, nie tyle wiedzą i nauczaniem, co raczej własnym świadectwem. Choć może brzmi to nieco banalnie – wniosek, jaki nasunął się po spotkaniu z redaktorką TVN24 – aby skutecznie przekonywać innych do wiary trzeba nią żyć samemu na co dzień, a nie tylko od święta.

Wieczorem owego drugiego dnia spotkania, w centrum stanęła ze swym wstrząsającym świadectwem Anna Golędzinowska – modelka, aktorka, prezenterka telewizyjna. Opowiadając o swej niełatwej drodze do wiary i nawróceniu, jakiego doznała w Madjugorie, wycisnęła z niejednego oka łzę wzruszenia. Z uwagi na duże zainteresowanie świadectwem Pani Ani, trzeba było przenieść spotkanie do kościoła parafialnego, który w krótkim czasie wypełnił się słuchaczami przybyłymi nierzadko z odległych stron. Ostatnie słowo w części wykładowej należało do gospodarza. O. dr Piotr Cuber ukazał postać św. Maksymiliana jako świadka wiary naszych trudnych czasów.

Na spotkaniu nie zabrakło też wspólnej modlitwy i refleksji nad Słowem Bożym. Eucharystię celebrowali kolejno o. Piotr Cuber – gwardian i proboszcz, o. Stanisław Piętka – Prezes Narodowy Rycerstwa Niepokalanej, o. Piotr Gryziec – sekretarz krakowskiej prowincji franciszkanów.

Jakie będą owoce spotkania? O tym przekona nas codzienne życie, w którym najtrudniej przychodzi stawiać czoła wyzwaniom wiary.

A wszyscy, którzy nie byli, niech żałują i naprawią swój błąd już za rok…

Zapraszamy!"

źródło: http://www.harmeze.franciszkanie.pl/informacje.php