Jesienne Spotkanie Liderów Rycerstwa Niepokalanej
Dodano 27.10.2015r. przez: Elżbieta
„Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło spotkania, które odbyło się w miniony weekend w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. To już piętnaste spotkanie Liderów MI w tym szczególnym miejscu. Choć adresowane głównie do rycerzy Niepokalanej, jak zawsze zgromadziło wiele osób spoza MI. Łącznie 40 uczestników. Wspólnie, przez 3 dni, zgłębialiśmy temat nawrócenia.Piątkową konferencję wprowadzającą podczas Mszy św. wygłosił o. Piotr Cuber OFMConv, asystent MI Prowincji Krakowskiej oraz gwardian i proboszcz w Harmężach. Podał on przykłady nawróceń znanych postaci, takich jak: św. Paweł, Zacheusz, św. Augustyn, Thomas Merton czy André Frossard. Zwrócił uwagę, że my sami wciąż się nawracamy, ale także inni nawracają się przez nas.W sobotni poranek mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego wykładu ks. dra Marcina Kowalskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pt. „Zdobyty pod Damaszkiem. Nawrócenie św. Pawła”. Na przykładzie wydarzeń z życia Świętego staraliśmy się zbudować model nawrócenia. Prześledziliśmy jego historię od urodzenia, przez niezwykle sumienne przestrzeganie prawa jako faryzeusz, aż po zmianę myślenia i działalność apostolską.
Na spotkaniu nie mogło zabraknąć Tej, która wzywa nas do nawrócenia - Maryi. Tę prawdę przybliżał nam ks. dr hab. Wacław Siwak z Przemyśla na podstawie Objawień Fatimskich. W nich Maryja nakłania do zawierzenia, pokuty oraz modlitwy.
Popołudniu o mechanizmie nawrócenia mówił nam ks. Jacek Pędziwiatr, Redaktor Programowy Radia Anioł Beskidów. Omówił kolejno rodzaje nawrócenia i czynniki o nim decydujące, jak również jego etapy i skutki. Oczywiście nie obyło się bez wielu ciekawych i zabawnych anegdot.Podczas spotkania w Harmężach mieliśmy także możliwość wysłuchać dwóch świadectw – Leszka Malinowskiego, z Bielska-Białej, oraz Marcina Kwaśny, aktora z Warszawy, odtwórcę roli rtm. Witolda Pileckiego. Dzieląc się tym, co przeżyli, pokazali, jak różne mogą być oblicza nawrócenia. Wielu z nas miało łzy w oczach słuchając ich wypowiedzi. Z tych historii wprost płynęła puenta: „dla Boga nie ma nic niemożliwego”!Oprócz wykładów i świadectw oczywiście był również czas na wspólną modlitwę, rozmowę i śpiewanie przy akompaniamencie gitary w sobotni wieczór. A refleksją z tego spotkania może być pytanie o. Adama Dudka, Diecezjalnego Asystenta Rycerstwa Niepokalanej, zadane podczas homilii: „Ile dusz w ostatnim czasie doprowadziłeś do Boga?”. Przepis już mamy - nawracać słowem, modlitwą, a przede wszystkim dobrym przykładem. A krok wcześniej - nawracać siebie. Każdego dnia, bo dusza nie lubi pustki. Chcieć, żeby Bóg działał w nas. By móc powiedzieć za św. Pawłem: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus.”!

Marta Hajduga, Bielsko-Biała
fot.: J. Mickiewicz

Więcej zdjęć