Sprawozdanie z działalności Rycerstwa Niepokalanej przy parafii św Jacka w Opolu w roku 2017
Dodano 19.03.2018r. przez: Elżbieta
Sprawozdanie z działalności wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej działającej w parafii św Jacka w Opolu za rok 2017.

Styczeń
Spotkanie formacyjne wspólnoty pt. Dajesz radość zyskujesz radość.
Luty
Spotkanie formacyjne wspólnoty pt. Dla Mamy jesteś najpiękniejszy.
Marzec
Spotkanie formacyjne wspólnoty pt. Budowanie Królestwa Bożego przez Rycerstwo Niepokalanej.
Przedstawiciele naszej wspólnoty wzięli udział w Dniach Kolbiańskich organizowanych w Centrum Kolbiańskim w Harmężach pod hasłem Rycerstwo Niepokalanej 100 lat historii 100 lat misji.
Kwiecień
Spotkanie formacyjne wspólnoty pt. Prawdziwa wiara.
Maj
Spotkanie formacyjne wspólnoty pt. Pokaż innym Chrystusa.
Udział 4 osób w Polskiej Szkole Duchowości Maryjnej w Centrum Kolbiańskim w Harmężach.
Temat to Kochać Jezusa jak Maryja, kochać Maryję jak Jezus. Poznaliśmy takie sylwetki jak Kasper Dróżbicki, Jan Chomętowski, Franciszek Fenicki.
Udział wspólnoty w całodobowym Jerychu Różańcowym w naszej parafii, podczas którego adorowaliśmy Najświętszą Maryję Pannę w obrazie Matki Bożej Opolskiej.
Udział wraz z pocztem sztandarowym w ślubowanej pieszej pielgrzymce do Lędzin.
Czerwiec
Obchody 10 lecia naszej wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej.
Na tę uroczystość przybył z Niepokalanowa i towarzyszył nam zastępca Prezesa Narodowego Rycerstwa Niepokalanej o. Robert Stachowiak, który podczas Mszy św na ręce liderki wręczył Dyplom uznania za naszą działalność, potem odbyło się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem nabożeństwo dziękczynne za dar wspólnoty. Nabożeństwo przygotowali i prowadzili Rycerze Niepokalanej, a uroczystość uświetnił zespół muzyczny młodego pokolenia.W gazecie Gość Niedzielny ukazał się w tym dniu artykuł dotyczący powstania i działalności naszej wspólnoty oraz wywiad z naszymy rycerkami.
Ten dzień uświetniła też Jadwiga Skupnik aktorka Teatrów Wrocławskich, która przedstawiła nam monodram Edyty Stein pt. Życie Moje
Wszyscy Rycerze wzięli udział w agapie, podczas której zostali obdarowani drobnymi podarunkami i brasoletkami z wygrawerowanym napisem Rycerz Maryi, by symbolizowały nasze oddanie Maryi.
Rycerze wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystościach związanych z oddaniem się diecezji opolskiej Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Pannie. Biskup Andrzej Czaja ofiarowł naszej wspólnocie piękny Krzyż na pamiątkę tego wydarzenia.
Lipiec
Rekolekcje w Centrum Kolbiańskim w Harmężach pt. Eucharystia tajemnica wiary.
Udział wzięły 4 osoby.
Sierpień
Udział przedstawicieli naszej wspólnoty wraz z pocztem sztandarowym w 76 rocznicy męczeńskiej śmierci św Maksymiliana Kolbe w Harmężach i w Oświęcimiu.
Wrzesień
Spotkanie formacyjne wspólnoty pt. Cenna obecność Maryi.
Udział w Polskiej Szkole Duchowości Maryjnej pt. Stroić w sercu majowe ołtarze, 31 dni w szkole Maryi. Poznajemy sylwetkę abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Październik
Spotkanie formacyjne wspólnoty pt. 100 lat historii 100 lat misji
Udział w jesiennym spotkaniu liderów w Centrum Kolbiańskim w Harmężach
Listopad
Spotkanie formacyjne wspólnoty pt. Cudowny medalik. Każdy z obecnych otrzymał medaliki, aby być ich apostołem.
Udział w Polskiej Szkole Duchowości Maryjnej pt.Rok liturgiczny z Maryją, poznajemy sylwetkę o. Prokopa Leszczyńskiego. Udział wzięły 4 osoby.
Grudzień
Godzina łaski, od 10 lat nasza wspólnota przygotowuje i prowadzi tę godzinę modlitw.
Udział w całodobowym Jerychu Różańcowym w naszej parafii.
W święto Niepokalanego Poczęcia NMP odbyła się Msza św w int Rycertwa i Róży Niepokalanej, a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowana przez naszą wspólnotę z uwielbieniem i podziękowaniem Panu Jezusowi i Niepokalanej za 10 lat naszej wspólnoty.
Ponadto
W pierwsze soboty miesiąca wraz z pocztem sztandarowym uczestniczymy we Mszy świętej w intencji rycerstwa, a następnie wspólnota organizuje i prowadzi nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi przed Najświętszym Sakramentem, a na koniec następuje ucałowanie relikwii św Maksymiliana Kolbe.
W każdy czwartek o godz 7 30 wspólnota prowadzi Różaniec św za kapłanów i prosi o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
We wszystkie soboty po Mszy św odmawiamy Różaniec św za ojczyznę i młode pokolenie.
Rycerze Niepokalanej są apostołami gazetki Rycerz Niepokalanej, Rycerz Młodych i Mały Rycerzyk oraz Cudownego Medalika.
Wspólnota posiada biblioteczkę i propaguje ciekawe książki.
Posiadamy własną stronę internetową, na której zamieszczamy wszystkie ważne wydarzenia i zdjęcia z działalności naszej wspólnoty.
Przedstawiciele naszej wspólnoty biorą udział w akcjach w obronie życia poczętego, a także w Marszach w obronie rodziny i Marszu Trzech Króli.
Przedstawiciele naszej wspólnoty biorą udział w Wiosennym i Jesiennym Zjeździe liderów Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie.
Rycerze Niepokalanej brali udział w uroczystości założenia nowej wspólnoty Rycerstwa w parafii Węgry Osowiec, a także towarzyszyli wspólnocie przy wyborach lidera tej wspólnoty.
Na 100 lecie Rycerstwa Niepokalanej nasza wspólnota zamówiła u opolskiego rzeźbiarza figurę Maksymiliana Kolbe i ofiarowała ją zakonowi w Niepokalanowie, aby ją powielać. Nasza wspólnota w dowód wdzięczności otrzymała już powielony egzemplarz tej figury.
Chętni członkowie wspólnoty odmawiali Nowennę do Ducha Świętego, Nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Nowennę do Dzieciątka Jezus.
Rycerze wzięli udział w sali Uniwerytetu Opolskiego w wykładzie ks. Tadeusza Guza nt. Społecznego panowania Jezusa Chrystusa Króla.
Rycerze brali udział w akcji Różaniec do granic.
Rycerze biorą udział w Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Róża Różańcowa Niepokalanej modli się w intencjach Rycerstwa Niepokalanej.
Rycerze biorą udział w pomocy biedniejszym rodzinom.

Sporządziła Sekretarz Wioleta Apolinarska
Opiekun ks. Krzysztof Kozimor
Prezes Elżbieta Nestorowicz