Świadectwo z Dni Kolbiańskich 2009
Dodano 25.03.2009r. przez: Elżbieta
W niedzielę 22 marca zakończyły się VIII Dni Kolbiańskie w których uczestniczyły cztery rycerki z Opola: Wiesława, Anna, Mirosława i Elżbieta.
Myślę, że warto podkreślić spotkanie z profesorem Claude Fosterem z West Chester University z Pensynwalii w USA, które było bardzo owocne. Profesor poruszając temat :Realizacja samego siebie w darze z siebie u św. Maksymiliana w rozwoju osoby, w bardzo szczegółowy sposób opowiedział o rodzinie, życiu, działalności, cierpieniu, które jest uświęcone przez wiarę i ofierze św. Maksymiliana. Tylko dzięki miłości jego życie było tak twórcze i swoje talenty pomnożył stokrotnie. On św. Maksymilian patron naszych trudnych czasów, sługa Maryi, rycerz Niepokalanej pokazał, że miłość karmi się ofiarą, cierpieniem i krzyżem, który jest szczytem duchowego wzrostu.
Warto także wspomnieć jak ważnym tematem są relacje .w rozwoju osoby, w środowisku rodzinnym, społecznym i eklezjalnym. Spośród wymienionych ważna wydaje się relacja bycia dla...Określa ona moją otwartość na drugiego człowieka, Cud św. Maksymiliana polegał na byciu dla każdego, kto się pojawił na drodze jego życia. Uświadamiamy sobie, że jesteśmy, aby służyć i czynić z tego styl życia. Pomagając innym sami zaczynamy wzrastać, jesteśmy darem dla innych, oddajemy im to czego najbardziej potrzebują czyli siebie.
Aby realizować bycie dla... należy realizować życie z drugą osobą, akceptować ją w ograniczeniach, być gotowym zrezygnować z czegoś dla niej, wymagać od siebie, aby ten drugi czuł się lepiej ze mną Naszą osobowość ma cechować mocny rys służebny.
Jestem aby ci służyć! Wszystko to czynić można będąc w relacji z Bogiem.
Każda wspólnota szanująca się, oddana dla siebie, gotowa do poświęcenia staje się wspólnotą świadków. Niepokalana jest wzorem relacji jaką człowiek powinien mieć do Boga. Możemy ją naśladować w miłosierdziu dla innych ludzi, angażować się w trosce o innych na drodze do zbawienia.
Dziś wielu jest ludzi, którzy pragną szukać korzyści z bycia wśród innych, dlatego trzeba być ostrożnym z kim wchodzimy w relacje bo można też stracić .
Podczas trwania Dni Kolbiańskich można było obejrzeć wystawę byłego więźnia obozu w Auschwitz Mariana Kołodzieja a także spotkać wiele ciekawych ludzi.
Rycerka Wiesława z Opola tak oto wspomina pobyt w Harmężach: Na mnie największe wrażenie zrobiło spotkanie z prof. Cloude Fosterem, który przedstawił nam życie św. Maksymiliana i fragmenty napisanej na ten temat książki pt. Rycerz Maryi. Bardzo mocnym i radosnym przeżyciem była dla mnie nocna adoracja Przenajświętszego Sakramentu. Takie Dni Kolbiańskie trzeba samemu przeżyć, bo trudno opisać radość, poczucie bliskości Maryi, Pana Jezusa, św. Maksymiliana. Były to godziny spędzone w innym świecie, bo w całkowitym oderwaniu się od rzeczywistości i codzienności.
Zdjęcia z Dni Kolbiańskich umieszczone są w albumie zdjęć.