Wiosenny zjazd liderów MI w Niepokalanowie
Dodano 22.04.2010r. przez: Elżbieta
Niepokalanów: Świadkowie miłości
W dn. 16-18 kwietnia 2010 w Niepokalanowie zgromadzili się liderzy Rycerstwa Niepokalanej z Polski na swoim wiosennym spotkaniu, któremu towarzyszyło hasło: "Bądźmy świadkami miłości".
Przez Niepokalaną

Ze względu na narodowa żałobę, nie wszyscy odpowiedzialni za Rycerstwo Niepokalanej na terenie naszego kraju uczestniczyli w spotkaniu. Ci, którzy przybyli, swoje pierwsze kroki skierowali do niepokalanowskiej świątyni, by wspólnie pomodlić się oddając Bogu przez ręce Niepokalanej i św. Maksymiliana ofiary katastrofy, jak i przyszłość naszego kraju, która była przecież bardzo droga dla założyciela Niepokalanowa i MI. Pamiętamy o wyrzeczeniu, jakie podjął klasztor tuż przed wybuchem II wojny światowej odmawiając sobie cukru, by tak zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na potrzeby naszej armii. Bóg, honor i ojczyzna są na pierwszym miejscu również dla każdego rycerza Niepokalanej. Po zadumie i refleksji owoce tego wiosennego spotkania oddano dobremu Bogu przez ręce Niepokalanej sprawując Najświętszą Ofiarę, której przewodniczył asystent kościelny MI diec. kieleckiej ks. Paweł Kolanowski. W prostych słowach mówił on o potrzebie bycia świadkiem w miłości do drugiego człowieka. Jego słowa stały się jeszcze bardziej aktualne w kontekście podwójnego dramatu katyńskiego, który jest lekcją przebaczenia w prawdzie. Wieczorem zebrani rycerze odmówili modlitwę różańcową i odśpiewali Apel Jasnogórski, powierzając wszystkie trudne sprawy Niepokalanej.


Zwycięstwo miłości

Sobota była wypełniona zajęciami po brzegi. Rycerze Niepokalanej rozpoczęli dzień od modlitwy w miejscu, w którym modlił się sam św. Maksymilian, śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Następnie, po krótkiej przerwie na posiłek, rozpoczęto obrady w sali św. Bonawentury.

Pierwszą konferencję wygłosił płk. Czesław Madej. Prelegent w prostych słowach przybliżył sens orędzi fatimskich i zachęcił rycerzy, by je wypełniali w codziennym życiu, tak na płaszczyźnie indywidualnej, jak i wspólnotowej czy parafialnej. Objawienia z Fatimy są jakoś szczególnie wpisane w misję Rycerstwa Niepokalanej. Każdy uważny czytelnik lektur na temat Fatimy i Rycerstwa Niepokalanej zauważy, że jedno jest uzupełnieniem drugiego. Łączy ich nie tylko wspólna data - 1917 r., ale przesłanie, choć podane w innych słowach. Jedna z rycerek powiedziała, że Rycerstwo jest odpowiedzią na wiele próśb, które Maryja w Fatimie skierowała za pośrednictwem dzieci dla całego świata.

Drugą konferencję wygłosiła rycerka Maria Lademann, a nosiła ona tytuł: "Niepokalane Poczęcie gwarancją zwycięstwa Miłości". Rycerka z Gdańska komentując konferencję powiedziała, że w wielu wypowiedzianych przez prelegentkę słowach mogła odnaleźć siebie samą, swoje myśli i postępowania.

Po krótkiej przerwie na wspólne zdjęcie uczestnicy spotkania obejrzeli film nt. mało znanego cudownego obrazu Marki Bożej Murkowej z Krosna, która w czerwcu 2010 zostanie uroczyście ukoronowana. Miasto Krosno, które matka Boża cudownie uratowała, od kilku lat czci Ją jako swoją patronkę.

W samo południe chwilą ciszy i modlitwą Regina celi uczestnicy zjazdu uczcili wszystkich poległych w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. Następnie w zadumie przybyli na spotkanie rycerze obejrzeli wspólnie relację z nabożeństwa pogrzebowego, które miało miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie za członków tragicznie zmarłych 96-osobach w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w tym prezydenta Polski wraz z małżonką.

Po południu, w godzinie miłosierdzia, rycerze zebrali się na cmentarzyku klasztornym, by przy grobie zasłużonego dla Rycerstwa br. Innocentego Wójcika odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie wysłuchano relacji z działalności asystenta narodowego i gwardiana klasztoru w Niepokalanowie o. Stanisława M. Piętki; prezesa narodowego o. Ryszarda Żubera, delegata do spraw młodzieżowego ruchu s. Teresy Michałek; dyrektora wydawnictwa w Niepokalanowie o. Grzegorza Klimczoka; asystenta prowincji krakowskiej o. Piotra Cubera; asystenta prowincji warszawskiej o. Grzegorza Szymanika. Za tę działalność podziękowano Bogu podczas Mszy św. w kaplicy św. Maksymiliana, której przewodniczył asystent narodowy MI o. Stanisław M. Piętka. W homilii mówił on o potrzebie dawania świadectwa ze swojego oddania się Niepokalanej, miłującej Matce.

Wieczorem, po modlitwie różańcowej w ten historyczny dzień poprzez fale radiowe o godz. 21. połączono się z duchową stolica Polski, Jasną Górą, by wspólnie odśpiewać Apel Jasnogórski.


Relikwie świętego

Ostatni dzień zjazdu rozpoczęto modlitwą, śpiewem Godzinek oraz uroczystą Eucharystią, której przewodniczył o. Mirosław Adaszkiewicz. Podczas Mszy św. wspólnota rycerska z Białegostoku z parafii Ducha Świętego otrzymała od Gwardiana Niepokalanowa relikwie założyciela MI. Do Rycerstwa przystąpił też nowy członek. Podczas homilii, którą wygłosił o. Ryszard Żuber, prezes narodowy MI, uczestnicy usłyszeli swego rodzaju podsumowanie zjazdu w słowach: "Niech Niepokalana pomoże nam rozpoznać wolę Bożą i wiernie służyć w Rycerstwie dla Miłości, której pełnią jest Bóg".

Na koniec spotkania uczestnicy zjazdu uroczyście odnowili swoje całkowite oddanie się Niepokalanej.