14 sierpnia od wczesnego rana zaczęły przybywać pielgrzymki Rycerzy Niepokalanej z południa Polski, aby wziąć udział w dorocznych uroczystościach. Przybyli przedstawiciele wspólnot: z Lwówka Śląskiego, Krakowa Mistrzejowic oraz z parafii św. Brata Alberta, z Wadowic, Opola, Wrocławia, Dąbrowy Górniczej, Rychwałdu, Radomska, Kamieńska i Głogówka oraz parafianie z Harmęż, w sumie około trzystu osób. Uroczystość zaszczycili ponadto swoją obecnością: sekretarz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Piotr Gryziec, o. Leszek Łuczkanin – wikariusz prowincji gdańskiej oraz o. Ryszard Żuber, który przewodniczył delegacji z Niepokalanowa.
Uroczystości rozpoczęły się jak zwykle o godz. 8.00 nabożeństwem Transitus -upamiętniającym męczeńską śmierć św. Ojca Maksymiliana (tekst pióra prof. Kazimierza Brauna). Następnie w procesji, którą otwierała Liturgiczna Służba Ołtarza i poczty sztandarowe, zgromadzeni wyruszyli do byłego obozu KL Auschwitz. Podczas sześciokilometrowej procesji uczestnicy modlili się w intencji ofiar byłego obozu Auschwitz Birkenau wspominając św. Maksymiliana Kolbe, św. Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein) i błogosławionych męczenników Oświęcimia.
Po dotarciu na miejsce, uczestnicy pielgrzymki złożyli wieniec na placu apelowym, w miejscu, gdzie 72. lata temu Maksymilian Kolbe - więzień numer 16 670, ofiarował swe życie za ojca rodziny, więźnia nr 5659 - Franciszka Gajowniczka.
Po przybyciu do obozu pielgrzymki diecezjalnej, franciszkanie wraz z biskupami, duchowieństwem, siostrami zakonnymi i przedstawicielami MI, złożyli kwiaty pod ścianą straceń oraz w celi śmierci św. Maksymiliana.
Około godz. 10.30 przy bloku 11, rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko żywieckiej ks. bp Tadeusz Rakoczy, a homilie wygłosił ks. abp Metropolita Katowicki Wiktor Skworc. W swoim słowie kaznodzieja, nawiązując do trwającego Roku Wiary, zwrócił uwagę, że kończy się w Kościele czas chrześcijan z metryki, a zaczyna się czas świadków wiary na miarę św. Maksymiliana czy Edyty Stein.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał ks. abp Ludwik Schick z Bambergu, który w bardzo emocjonalnych słowach, w imieniu episkopatu Niemiec wyraził żal i ubolewanie za zbrodnie popełnione w tym miejscu przez Niemieckich Nazistów podczas II wojny światowej.
Zgromadzeni opuszczali miejsce celebry z modlitwą w sercach, aby już nigdy w historii ludzkości nie powtórzył się podobny dramat, jaki miał miejsce na ziemi oświęcimskiej.
Następnie wspólnota z Opola udała się do Bazyliki Krzyża Świętego w Krakowie Mogile, gdzie znajduje się również Opactwo Cystersów. Brat Jakub opowiedział nam historię opactwa, a także zaprosił nas do zwiedzenia bazyliki, krużganków klasztornych, kapitularza, fraterni, ogrodów klasztornych, gdzie znajduje się Ołtarz Polowy, który nawiązuje do Placu św. Piotra na Watykanie, a także ma związek ze św. Janem Bosko i historią jego wizji dotyczącej walki Kościoła z siłami zła. Na końcu udaliśmy się do Kaplicy łaskami słynącego Pana Jezusa Mogilskiego. Tam śpiewając Koronkę do Bożego Miłosierdzia oddaliśmy wszystkie nasze troski i prośby.
Niedaleko znajduje się Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Centrum robi ogromne wrażenie. Dolny Kościół jest w formie ośmiokąta i jego ściany przedstawiają ogromne obrazy z życia Jana Pawła II. Na środku jest ołtarz z przepięknymi balaskami wokół których wierni przyjmują Komunię świętą. Wokół Kościoła znajdują się Kaplice Maryjne oraz Kaplica Kapłańska, w której zamontowano płytę z grobu Ojca Świętego pochodzącą z Groty Watykańskiej w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Wystrój robi wrażenie i nastraja do kontemplacji i modlitwy. Wracając odmówiliśmy Różaniec święty w intencji ojczyzny, młodzieży i naszej parafii. Wszystkim wielkie Bóg zapłać za udział w tej pięknej pielgrzymce, a to że była piękna można zobaczyć na zdjęciach, do których oglądania serdecznie zapraszamy.